ACI SOS-KIŞ HAZIRLIĞI

aci sos( www.negatif.com ) aci sos1( www.negatif.com )

 

Hayatımda hiç kış hazırlığı yapmadım, geçen gün Nil'in sayfasında Acı Sos tarifini görünce bir ilki yaşamak istedim. Nasıl bir şey olacağını bilemediğimden yarım ölçü yaptım. 1.5 saat süren hazırlık sonucunda 2.5 kavanoz nefis sosum oldu. Biberler öyle acıydı ki, siz biberleri temizleyip doğrarken eldiven giyin derim. 1 gün ellerim yandı valla. Kavanozlar niçin ters duruyor derseniz, sosu sıcakken kavanozlara koyup ters çevirdiğinizde kavanozlar vakumlanıyor.

 

Kış hazırlıkları bitince-kavanozu açıp yemeye başlayınca- bir yarım ölçü daha yaptık. İkinci partiye sarımsak,soğan ve sirke koymadık. Ben bu kavanozları yemek harcı olarak kullanacağım.

Bir de her ikisine acı biberlerimiz çok acı olduğu için ölçünün yarısından azını koydum. Sizin acı zevkinize kalmış.

 

Bunları nerede kullanacağız diyorsanız biraz evvel ev yapımı tava pizzanın üzerine sos niyetine koydum. Üzerine de ton balığı ve kaşar..Nefis oldu nefissssss..

 

Başka kış hazırlığı yapamadım. Sırada menemen harcı yapmak var. Bir de bütün halde domates koydum deep freeze'e. Hepsi bu şimdilik.Ama annem bezelyemi, fasulyemi, bamyamı hazırlayıp verir her sene, sağolsun. Sizlere de kolay gelsin, iyi bir kış yaşamak dileğiyle...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !