FIRINDA KARNABAHAR

 

FIRINDA KARNABAHAR

1)Karnabaharları büyük çiçekler halinde koparın ve yıkayın. Bunları 15-20 dakika fazla yumuşamayacak şekilde haşlayın. Süzdüğünüz haşlanmış karnabaharları yağladığınız fırına dayanıklı bir kaba alın.

2)Diğer tarafta bir tavada sıvıyağda kıyma, yemeklik doğradığınız soğanı ve enine doğradığınız bir yeşil biberi kavurun. Üstüne küp küp bol domates doğrayın. Tuz, karabiber ekleyin ve domatesler solunca ateşten alıp karnabaharın üzerine dökün.

3)1 su bardağından biraz az salçalı su hazırlayın. Karnabaharların üstüne değmeyecek şekilde kabın yanlarından dökün.

4)Başka bir tencerede beşamel sos hazırlayın. Bunu da kıymalı sosun üstüne dökün.

5)Kaşar peyniri rendeleyin, sosun üzerine serpin.

6)Fırında 200 derecede kaşar eriyip üstü kızarana kadar pişirin.

 

 

Not 1: ben böyle güzel karnabahar yemeği yemedim...Sebze yemeği benim için budur!

 

Not 2: Türkçeyi doğru konuşma ve yazma gibi merakım var. Hatalarımı düzeltmeye ve sözcük dağarcığımı geliştirmeye çalışırım. Blog yazarı olduktan sonra yazma kısmına daha da yoğunlaştım. Yazdığım her kelimenin doğru yazıldığından emin olmak için tereddütte kaldığımda Türk Dil Kurumu'nun www.tdk.gov.tr adresine bağlanıyorum. maydonoz mu maydanoz mu, doğrusu maydanoz. Bazı arkadaşları da aflarına sığınarak düzeltiyorum. Türkçemizi doğru ve  güzel kullanmak adına birbirimizi bu şekilde uyarmamızın iyi olacağını düşünmekteyim. Karnabahara gelirsek; çoğunlukla okunduğu gibi karnıbahar olarak yazılıyor  ama yazım kılavuzunda karnabahar olarak geçiyor. Bilgilerinize....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !